Zpěvačka Jana Kratochvílová a světové úspěchy
Dnes se zaměříme na známou českou zpěvačku Janu Kratochvílovou, která byť působí svérázným stylem a spousta lidí ji považují za šílence, tak její velmi kvalitní (však celkem nedoceněná) hudba je nedílnou součástí české a slovenské scény.
Působila ve skupinách Country Beat J. Brabce, Jazz Q M. Kratochvíla a dalších. V letech 1976-1983 vzniklo mnoho známých hitů jako je V stínu kapradiny, Publikum Tvé jsem já, Jdi hned ráno nebo Copánky. Navíc je třeba říct, že vždy si texty a u některých skladeb i hudbu skládala sama!
A její světové úspěchy? V rozmezí let 1978-1983 byla vybrána na světové soutěže v Rostocku, Lublani, na Maltě, v Tokiu (s písní I Play My Part For You obsadila 2. místo) nebo v irském Castlebaru (s písní Demon Me obsadila 3. místo a cenu publika a novinářů). Do Castlebaru byla pozvána ještě v roce 1984 s písní I Feel Like Crying, díky které znovu získala různé ceny. Právě ale Castlebar ji byl osudný, byla tam poslána jen se svým skladatelem Pavlem Trnavským, sama s ním, jen se svým autem. V zápalu nadšení to ovšem nikomu nepřišlo zvláštní. Při jejich cestě z Irska přes Londýn do Prahy, se z rozhlasů dozvěděli, že emigrovali. Musela tedy v Londýně zůstat, protože v Československu by ji čekalo vězení. Zdejší systém se ji prostě a jednoduše zbavil, protože už předtím s ní měli problém co se týče jejího osobitého stylu a vyjadřování. Kratochvílová se ovšem rychle postavila na nohy, v roce 1984 za ní přijel i její dosavadní partner Jiří Hrubeš. Vydala zde velmi úspěšný singl Don't You Hear Me Screaming, který dobyl hitparády napříč Evropou (velmi populární byla v Německu a Francii). K tomu vydala ještě singl I'm Losing You a LP Bohemian. Jenže sláva netrvala dlouho. Brzy nastoupilo nové vedení Polydoru, které chtělo z Jany Kratochvílové udělat něco jako evropskou Madonnu. Nicméně to J. K. odmítla, protože ji vadilo, že zde šlo o vzhled a touhu udělat z ní sexsymbol, hudba nové tváře zkrátka nezajímala.
Odmítnutím se ovšem připravila o světovou slávu. Poté začala vydávat hudbu sama přes vlastní label Pavla Trnavského. Započala nová éra, kdy vystupovala jako Z Goddess a tvořila popovou, elektronickou a esoterickou hudbu. V roce 1990 vydala maxi singl Sexual Vampire, který už tak úspěšný nebyl (i když šlo o skvělou píseň). V roce 1991 vydala kazety Joy of Transformation a Radiant Tones, které vyšly i přes label Pragma v Československu. Ovšem úspěšné také příliš nebyly. V roce 1992 následovalo album Immortality (znovu vydané v roce 2006 a 2015). Immortality už bylo o něco úspěšnější než předchozí alba. Pak pod pseudonymem vydala ještě další alba, která ovšem vyšla jen v limitovaných edicích (asi 100 kazet).
V roce 1994 skončilo Z Goddess a začala Heretyka. Jako Heretyka s hardcorově metalovou skupinou Illuminati vydala alba Anarchists Unite a mnoho dalších. Její skupina Illuminati byla vyhlášena jako nejlepší hardcorová skupina Londýna a umístila se na titulní straně časopisu Terrorizer. Následoval návrat do ČR, kde sklidila vlnu krtitiky, protože lidé očekávali V stínu kapradiny, nikoli anglické heavy-metalové písně. V roce 1998 tedy vydala album S láskou, které odpovídá stylu jako v 80. letech. Založila skupiny Armadeica a Illuminati.ca, se kterou hraje dodnes. V roce 2004 vydala album Uriel, z něhož se dle jejích slov umístila česká píseň Lásky Zlatovlásky v americké hitparádě. Od té doby vydává s Illuminati.ca mnoho alb a desek, v češtině i angličtině, ve stylu Angelic-Rock.