< Zpět na stránku novin

Majka fialová

 

Majka fialová je jedovatý brouk, který je velký 1- 4 cm. Žije i mezi Milovicemi a Benátky nad Jizerou v ohradě (rezervaci) u divokých koní. V ČR také žije Majka obecná. Samičky jsou větší než samečkové, protože mají v břiše uloženo až 10 000 vajíček. Majka klade tolik vajíček, protože larvy (Triungulinus) se živí u samotářských včel, a když se chytí jiného hmyzu, tak zahyne. Tento brouk je smrtelně nebezpečný, díky jeho prudce jedovatému terpenu kantaridinu, který zapůsobí i přes lidskou kůži. Ten je v čistém stavu pro člověka smrtelný již v 30 mg (miligramech). Aby vás majka skutečně otrávila, museli byste ji nejprve najít. A to není vůbec jednoduché.

Majka obecná je svým vývojem úzce navázána na samotářské včely. Její larvy vylézají na květy a pomocí chodidlových drápků se přichytávají na hostitele, kterým není nikdo jiný než výše zmíněné samotářské včely. Ty slouží jako taxík, který je dopraví do hnízda, kde se pustí do svého díla zkázy: požírá včelí vajíčka i kaši z nektaru a pylu určenou budoucím včelkám. Teoreticky je můžeme nazývat likvidátory samotářských včel. Několikrát prodělává svlékání staré kůže a příští jaro se líhne dospělec.

V dermatologii mohou být zředěné roztoky kantaridinu použity jako lokální léky pro léčbu benigních epiteliálních výrůstků: k odstranění bradavic. Schopnost kantaridinu vyvolávat množství nežádoucích účinků však vedla k jeho zařazení na seznam nebezpečných léčiv. Extrémní riziko akutní toxicity kantaridinu hrozí zejména při použití látky jako afrodiziaka. Kantaridin je velmi nebezpečný a může snadno způsobit smrt. Z těchto důvodů je užití kantaridinu v mnoha zemích nezákonné. Vypouští páchnoucí tekutinu, která způsobuje dráždivé puchýře a po požití většího množství jedu i smrt. Brouci z čeledi majkovitých se v České republice potýkají s pověstí nebezpečného hmyzu, před kterým je třeba si dát velký pozor. Na sociálních sítích lze v těchto dnech narazit na osobní zkušenosti s tímto broukem a varování před jeho jedem.

Spolu s puchýřníkem lékařským jsou nejjedovatějšími brouky v ČR. V České republice je výskyt majky fialové charakteristický spíše pro podhorské až horské polohy, navíc drží výškový rekord čeledi v ČR. Druh se sice objevuje i v nížinách, ale pak spíše v lesích v okolí cest.

Doporučujeme: