< Zpět na stránku novin

Dušičky a Halloween

 

Dušičky a Halloween jsou svátky na první pohled podobné, ale ve skutečnosti úplně jiné.

Dušičky: 2. listopadu

Památka zesnulých či lidově Dušičky jsou vzpomínkou na všechny zesnulé, která připadá na 2. listopadu. V římskokatolické církvi je dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Tyto liturgické obřady slouží i Církev československá husitská. Anglikánská církev slavení Dušiček zrušila, avšak někde byla památka obnovena v rámci anglokatolického hnutí. Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých. Svátek Všech svatých se slaví v dnech, kdy Keltové oslavovali konec roku, svátek Samhain, v noci z 31. října na 1. listopadu. Samhain byl Kelty vnímán jako doba, kdy mizí hranice mezi světem živých a mrtvých. Keltové věřili , že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch a živí mohou navštívit podsvětí. Keltové (a později i Slované) nám zanechali tradici v tento den zapalovat ohně a svíčky, protože věřili, že oheň očišťuje a světlo pomáhá chránit před zlými a potměšilými duchy.

V zemích s křesťanskou tradicí je zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob a rozsvítit na něm svíčku či položit živé květiny, což má symbolizovat víru ve věčný život a demonstrovat přesvědčení, že existuje posmrtný život.. Mezi lidové pověry a zvyky rozšířené v Česku patřila i víra, že prý duše jednou za rok vystupují z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků proto naplnili lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Večer se příbuzní nebo přátelé napili studeného mléka (nebo se jím postříkali), aby se tak duše ochladily.

Modlitba za zemřelé: „Vzpomínáme na naše blízké a v duchu se ptáme, jaké svědectví nám zanechali.“

Halloween: 31. října

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. Název vznikl zkrácením anglického „All Hallows' Evening“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Opírají se o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím západem slunce. Tento svátek také pochází z keltského svátku Samhain.

Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jack-o'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1i%C4%8Dky

https://cs.wikipedia.org/wiki/Halloween

https://www.praha14.cz/zivot-na-praze-14/akce/halloween-s-jahodou/

http://eliottin-svet-anime.blog.cz/1311/dusicky-vs-halloween

Doporučujeme: