
Matematické okénko pana učitele Bureše
Googol!
Tisíc má tři nuly, zatímco milion nul šest. Pokaždé, když přidáme další tři nuly, dostaneme číslo s jiným jménem. Tisíc, milion, miliarda, bilion, biliarda, trilion, triliarda, kvadrilion, kvadriliarda… To asi známe.
Jak tedy ale zapisovat extrémně velká čísla a správně je i číst?
V tomto případě by nám asi mohla pomoci mocnina čísla.
Pomocí mocnin lze fakt snadno zapisovat čísla, která by byla extrémně dlouhá. Například číslo 9 umocněné na devátou, a ještě na devátou…
Pokud bychom toto číslo chtěli zapsat běžným způsobem, potřebovali bychom 369 milionů číslic a pás papíru dlouhý zhruba 800 km.
Obyčejná sklenice vody obsahuje asi 8 kvadrilionů molekul. Další ohromné číslo, které lze zkráceně zapsat docela jednoduše.
Ale kolik to ten kvadrilion tedy je? U milionu máme za jedničkou šest nul. U kvadrilionu by jich za jedničkou bylo čtyřiadvacet.
Vypadá to tedy docela složitě.
Ale v matematice jsou některé věci, které nemusíme pochopit, ale spíš si na ně zvyknout.
A jak s tím vším tedy souvisí ten pro nás důležitý a v názvu zmiňovaný Googol? Vyhledávací server Google byl pojmenován podle googolu – čísla skládajícího se z jedničky a sta nul. Název tomuto číslu dal matematik Edward Kasner.
Když se zeptal svého devítiletého synovce, jak by tomuto velkému číslu říkal, dostalo se mu odpovědi „googol“.
Kasnerův synovec vymyslel také googolplex, dnes oficiální název pro jedničku, po níž následuje googol nul.
Je to číslo tak ohromné, že je v podstatě k ničemu a praktické využití bychom pro něj jen těžko hledali. Ale prostě existuje.
Kdyby každá číslice z tohoto čísla byla menší než atom, ve vesmíru by prý nebylo tolik místa, aby se tam všechna čísla vešla.
ŘEŠENÍ hlavolamu ze str. 20 - součet je 5!
Podle zadání se mají sečíst čísla, která jsou uvnitř čtverce i trojúhelníku. Tomu odpovídají pouze čísla 8 a 5. Dále je napsáno, že se mají vynechat čísla, která jsou v kruhu. A protože se číslo 8 nachází v kruhu, zbývá pouze jedno číslo – číslo 5.
