
Úvaha na téma Sociální sítě
Minulý týden jsem ve škole četl úvahu o tom, jak dokážou sociální sítě člověka poškodit. Článek byl dobře napsaný a některé velké problémy opodstatňoval. S většinou názorů, možná i se všemi, s autorem souhlasím.
Člověk na internetu tráví spoustu času, konkrétněji dost na to, aby ho to mohlo značně poznamenat. Přece jenom jsme to, co sledujeme, protože obsah, který sledujeme, vybíráme my sami. Například názory, které jsou podstatnou částí naší osobnosti, se dají měnit snadněji, než by jeden čekal. Spousta lidí, včetně dospělých, byla ovlivněna dezinformacemi třeba i za pandemie Covid-19. Stačilo jen zmínit, že je jejich dítě v ohrožení z očkování, z roušek, z respirátorů. Nemálo rozumných lidí měnilo názory denně.
Dokonce i firmy nás skvěle přesvědčují v oblasti internetu. Chtějí nám ukazovat, co je v módě, co je potřeba vlastnit, abychom mohli jít mezi lidi. Z mého pohledu jsou sítě jen další brána do konzumu.
Další nevýhodou sociálních sítí je ten klam. Ty mylné představy o dokonalosti a komfortu, co zažívají ostatní. Takový klam dokáže člověka znejistit, jestli je vůbec šťastný, nebo snad hoden života. Na některé to má až takto vlivný dopad.
Navíc „díky“ sociálním sítím ztrácíme neskutečné množství času. Času, který bychom mohli investovat do sebezlepšování, skutečného scházení se s lidmi, ke sběru zkušeností, k čemukoliv užitečnému. ,,Sítě ale dělají všichni, přece se jich nebudu stranit.“ A to je právě to! Internet tvoří všichni jeho uživatelé. To je důvod, proč je těžké se od něj distancovat.
autor úvahy:
JANDA FILIP
třída 9. B