
Život s mobilem - fejeton
Snad každý z nás má dnes mobilní telefon. V rámci hodiny českého jazyka dostali žáci úkol napsat fejeton na téma "Život s mobilem". A zde jedna z vydařených prací:
Mobil - věc, kterou potkáte, kamkoliv přijdete. Má ho snad každý, a už se ani nepochybuje o tom, že byste ho neměli. Je užitečný, o tom není pochyb, ale byl by snad život těžší, kdybychom ho neměli?
V minulosti přece nebyl a lidé se i tak domluvili. Ušli klidně i několik kilometrů do vedlejší vesnice, aby se vzájemně pozvali na oběd. Bylo to sice náročnější, ale aspoň se hublo. Sešli se pěkně na kávu, povídali si dlouhé hodiny a zabavili se i bez toho, aniž by si vytahovali mobil. A dnes? Dnes zajdete třeba do kavárny, většina lidí už má vytažené mobily, aby si zkontrovali, co je nového na sociálních sítích. Bojím se, že za několik let si už ani v kavárně povídat nebudeme, jen budeme koukat do mobilu a v případě nutnosti si pošleme zprávu: ,, Už mi dochází baterka, musím jít.“ Neříkám, že mobil má jen nevýhody. Jsou tu i výhody. Snadno a rychle zkontrolujete, jestli je daný člověk v pořádku, rychle se domluvíte a je i mnoho užitečných aplikací.
Ale ať už stokrát proklínaný nebo stokrát uctívaný, mobil je neodmyslitelnou součástí dneška, a tak to i v blízké budoucnosti zůstane.
Napsala Eliška Veselková, IX.B
Fejeton jako jeden z publicistických útvarů zpracovává poutavým a vtipným způsobem nějaké zajímavé téma, často z každodenního života. Většinou využívá rysy vyprávění, ale i úvahy a popisu. Pro fejeton je příznačný humorný ráz, komické prostředky a hra se slovy.
Mezi naše významné fejetonisty patřil Jan Neruda, Karel Poláček, Karel Čapek - některé z jeho fejetonů jsou aktuální dodnes, jako například "O té chřipce".