< Zpět na stránku novin
foto: https://devet-zivotu.cz/

MASOPUST

 

Masopust je slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Lidově se mu říká fašank, končiny nebo jen obecně karneval. Jak už napovídá český název: „masopust“ vychází ze smyslu slov opuštění masa, stejně tak slovo „karneval“, které pochází nejspíš z italského „carne levare“, dát pryč maso.​Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný „tučný čtvrtek“ či „tučňák“. V tento den měl člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.​ Počátek nastává po svátku Tří králů (6. ledna), má pevné datum, jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Podobně se slaví i v jiných slovanských zemích a figurují v něm i některé podobné postavy jako v českém masopustu, například kobyla nebo medvěd.

Masopustní neděle se obvykle nesla ve znamení tance a hudby, v některých oblastech si ženy pořádaly své vlastní slavnosti označované jako jalové hody. Masopustní pondělí bylo ve znamení tzv. mužovských bálů (nesměli na ně svobodní mládenci ani děvčata, pouze ženatí a vdané). Jedním ze zvyků, které se na nich dodržovaly, bylo skákání do výšky. Čím výše selka vyskočila do výšky, tím vyšší mělo být obilí na poli.

Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou. Často bývá spojený se zabijačkou, ze které se dává výslužka.

Sofia Mirafuentes, Helena Pavelková a Bety Marková

Zdroj: https://edu.ceskatelevize.cz/video/2884-svetove-dedictvi-unesco-masopust

https://zahratka.cz/01/masopustni-tradice/

Doporučujeme: