Jane Palachu, my nezapomínáme, i ve své smrti jsi zvítězil!
Jak je známo, Jan Palach, který byl studentem mělnického gymnázia, obětoval svůj život za svobodu československého státu, a proto si každoročně naši studenti během Palachova týdne připomínají jeho čin a uctívají jeho památku.
Tento vzpomínkový akt se konal již po 8. naproti budově starého gymnázia u Beckova česko-francouzského památníku Jana Palacha dne 19.1.2017 od 15 hodin. Této akci předcházel křest nové knihy Jan Palach a Československo 1948 – 1989, jejímž autorem je Dalibor Státník, ředitel mělnického archivu. My jsme se této akce také zúčastnili a jen díky nám si nyní můžete přečíst, jak odpoledne probíhalo.
Ve 14 hodin jsme se společně s několika významnými osobnostmi, se starostou města Ctiradem Mikešem, oběma místostarosty, poslancem Radkem Vondráčkem, senátorem Františkem Bublanem a zástupci maďarského a francouzského velvyslanectví, sešli v obřadní síni radnice města Mělník. Zde byla představena nová kniha. Autor kladl důraz na to, že jeho práce není o textu, ale o obrazech a je určená především do zahraničí. Proslov zakončil myšlenkou, která nás všechny donutila se zamyslet: „Výjimečnost tohoto díla je v jeho všednosti." Na závěr křtu za cinkotu skleniček plných sektu Lobkowicz byla tato kniha slavnostně pokřtěna.
Ovšem i tato akce měla své odpůrce. Jistý muž z neznámé církve, která prosazuje stále žijící Československo, oděný v krokodýlím kabátě hrozil panu starostovi a zúčastněné osobnosti označoval jako šmejdy. Po odchodu ze starostovy kanceláře prohlásil: „Ještě chvíli a dostal bych ho do úzkejch." Následně v jejich stánku na náměstí hrála píseň Ktož jsú boží bojovníci na důkaz protestu proti akcím tohoto typu, jako je uctění Palachovy památky.
Ve 3°C jsme se přesunuli k památníku Jana Palacha a vyslechli jsme si českou národní hymnu a následné proslovy již zmíněných osobností. Poslanec Radek Vondráček pronesl slova, která nás všechny chytla za srdce: „Jane Palachu, my nezapomínáme, i ve své smrti jsi zvítězil." Následovala promluva evangelického mělnického faráře, ve které byl Jan Palach přirovnán k Ježíši slovy: „Jiným pomohl, jiné zachránil, sám sobě už pomoci nemůže," a celá vzpomínková akce byla zakončena modlitbou a položením věnců a květin na pomník.
„Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo se obětoval za své přátele."