
Mezinárodní den žen
Možná někdo z vás přemýšlel, proč se vlastně slaví MDŽ? Tedy mezinárodní den žen? Měli byste již vědět, že MDŽ se slaví každý rok 8. března. Ale skoro nikdo z Vás asi neví jak vznikl, proč vznikl a proč se vše takto slaví, jelikož myšlenka už není tak známá. Pro většinu kluků a můžu je to den, kdy kupují květinu, čokoládu, nebo jen popřejí své kamarádce, přítelkyni či jakékoli jiné dívce. Ovšem proč? To neví.
VZNIK A HISTORIE MDŽ
Vše začíná okolo doby před 1. světovou válkou v době sociálních krizí. V této době se ženy snažily zasazovat svá práva a pronikat tak do veškerého života - hlavně veřejného. Hlavní počátky se objevily v roce 1907 při sjezdu socialistických žen ve Stuttgartu, kde padl návrh na den, kdy se sejdou ženy, aby požadovaly volební právo, tedy na to, aby mohly volit. Na této konferenci bylo 60 delegátek z 15 zemí. Důvodem byla snaha upozornit na tuto problematiku veřejnost, jak muže, tak i ženy.
Roku 1908 se sešlo tisíce žen a pochodovalo se ulicemi New Yorku. Demonstrovaly za zvýšení platu, snížení pracovní doby, ale také o volební právo či hospodářská a politická práva pro ženy. Od této doby se začala objevovat poslední únorová neděle - Národní den žen. Do Evropy se dostal ale až po dvou letech, na druhé konferenci v roce 1910 v Kodani. Návrh tam padl od Clary Zetkinové, zakladatelky dělnického ženského hnutí. Poté se poprvé ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, či v Rakousku-Uhersku.
Po první světové válce se ovšem datum změnilo na 8. března, který se ustálil vlivem demonstrace žen a jejich protestní akci proti 1. světové válce konané v Petrohradě 23. února 1917. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen, a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.