< Zpět na stránku novin
foto: Martinovská Lucie 7.B

Vznik Vánoc

 

Vánoce jsou svátky, které v křesťanské tradici představují oslavu narození Ježíše Krista a křesťané ho považují za druhý nejdůležitější svátek hned po Velikonocích.

Tzv. Štědrý den ještě není součástí Vánoc, ale poslední den adventu, ve kterém vrcholí přípravy na Vánoce. Slaví se od 25. prosince do slavnosti Křtu Páně (první neděle po 6. lednu). Do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází. Čtyři adventní neděle bývají někdy označovány postupně jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá, ovšem tato označení nemají s křesťanskou tradicí nic společného, mají čistě komerční význam spojený s předvánočními nákupy dárků.

První zmínky o vzájemném obdarování se objevují již ve starovkém Římě, nedílnou součástí Vánoc se však dárky staly až v 19. století. Bylo zvykem obdarovávat členy rodiny, ale i služebnictvo.

V průběhu adventu mají svátek někteří důležití svatí, např. sv. Ondřej (30. listopad), sv. Barbora (4. prosinec), sv. Mikuláš (6. prosinec) a sv. Lucie (13. prosinec).

Slovo Vánoce pochází ze staroněmeckého wāhnachten (dnes Weihnachten), složeného z wīha- (světit) a Nacht (noc). K Vánocům se pojí nejrůznější tradice jako například pečení cukroví, ozdobování stromečku, dárky, které nosí Ježíšek... A také samozřejmě nesmíme zapomenout na tradici nejíst celý den, abychom uviděli zlaté prasátko :) Ke štědrovečerní večeři se podává kapr nebo řízek s bramborovým salátem, poté zazvoní zvoneček a celá rodina se sejde u stromečku a hledá dárek, který je pro něj určený :)

Doporučujeme: