< Zpět na stránku novin

Stephen Hawking

 

V roce 1942, 8.ledna, se narodil jeden z nejvýznamnějších fyziků a matematiků historie. Ve věku 76 let, 14. března 2018 zemřel v důsledku nemoci, jenž ho provázela celý jeho život. Na jeho počest jsem se rozhodla vám život tohoto geniálního vědce o něco málo přiblížit.

Stephen pochází ze čtyř dětí a s celou rodinou prožil dětství v Oxfordu, kam se přestěhovali z Londýna krátce před jeho narozením. Stevenovy předpoklady se projevovaly už v mládí a v roce 1950 ho přijali do výběrové školy.

Jeho otec Frank Hawking si dlouhá léta jako výzkumník tropické medicíny přál, aby jeho syn pokračoval v otcových šlépějích a studoval medicínu. Ovšem Stephanovy představy o studiu byly někde jinde. Chtěl studovat matematiku, a tak si ještě před maturitou podal přihlášku na Oxfordskou Univerzitu. S jeho překvapením ho na školu vzali, a ještě navíc mu poskytli studijní stipendium. Když později zjistil, že na škole nevyučují matematiku, svolil k fyzice. Byl považován za jednoho z nejnadanějších studentů tohoto oboru.

Ovšem ambice měl Stephen ještě mnohem výš. Jeho přáním bylo studovat kosmologii na Cambrige University. Rokem 1963 tedy započal svoje studia právě na této universitě. U zkoušek pro přijetí dosáhl největšího počtu bodů.

První příznaky amyotrofické laterální sklerózy se projevovaly začátkem roku 1963, kdy již studoval na Cambrige. Po poranění hlavy pádem na schodech mu nemoc diagnostikovali a dávali mu nejvíce dva roky života. postupně ztrácel cit v nohách, rukách a vlastně v celém těle. Amyotrofická laterární skleróza napadá nervovou soustavu a zapřičiňuje postupné ochrnutí celého těla, včetně úst. V roce 1970 přišel o schopnost řeči (od roku1985 má k dispozici elektrický hlasový sintezátor, se kterým dokáže komunikovat) a předtím i o schopnost psát, takže všechny své výpočty a poznámky si musel zapamatovat, výpočty a složité rovnice představovat.

I navzdory své chorobě si ho v roce 1965 vzala Jane Wilde. Spolu mají tři děti. Roberta, Lucy a Timothyho. Jane o životě se Stephanem Hawkingem napsala i knihu (co musela v manželství prožívat krásně ukazuje i film Teorie všeho). Později se rozvedli, což nabouralo rodinné vztahy, které se po nějaké době urovnaly a Jane se Stephanem zůstali do konce života přáteli. Nešťastný konec mělo i jeho druhé manželství a to s jeho ošetřovatelkou Elaine Masonovou. Svůj konec mělo v roce 2006.

Největšího úspěchu dosáhl tehdy, kdy zjistil, že Einsteinova teorie relativity dokazuje, že čas má počátek ve velkém třesku a svůj konec v černých dírách. I jeho literární díla slaví velkého úspěchu a to dodnes. Mezi ty nejslavnější patří například Stručná historie času, Vesmír v Kostce nebo Ilustrovaná teorie všeho. A i když se nikdy nedočkal Nobelovy ceny, byl oceněn Wolfovou cenou za fyziku, Cenou prince asturského a

Copleyho medailí.

Také prohlásil, že je možné cestovat časem, ale jenom dopředu, a že by tak bylo možné, aby se obydlila v té době již zničená planeta

Stephen Hawking byl skutečným géniem a také především velkým showmanem. I přes velká omezení své nemoci si snažil života užívat jako ,,normální člověk". Objevil se ve filmu V pád, kde si zahrál sebe samého, ale také i v seriálu Teorie velkého třesku a mnoho dalších.

„Za prvé, dívejte se nahoru na hvězdy, a ne dolů na nohy. Za druhé, nikdy nepřestaňte pracovat. Práce vám dává smysl a život je bez ní prázdný. Za třetí, pokud budete mít štěstí a najdete lásku, pamatujte, že je tam, a nikdy ji nezahoďte.“

- Stephen Hawking

Doporučujeme: