
Robinsonův ostrov
Robinsonův ostrov je televizní pořad, do kterého se přihlásí soutěžící, kteří by si chtěli zkusit, jaké je to žít 44 dní na ostrově ve Filipínách bez hygieny, mobilu, jídla atd., zkrátka bez věcí, na které jsou zvyklí.
V soutěži existují dva kmeny, které soutěží proti sobě.
Kmen, který prohraje, pak jde na kmenovou radu. Zde musí napsat jednoho člena z jejich týmu. Volba je na nich. Čí jméno se tam objeví nejčastěji, tak ten poté vypadává.
Později po nějaké době dojde k sloučení obou kmenů do jednoho, kde pak soutěžící soupeří mezi sebou. Soutěžící, kteří vypadnou, pak tvoří porotu, která rozhoduje o výběrčí soutěže.
Soutěž Robinsonův ostrov je inspirována americkou reality show Survivor. U nás v České republice je známá pod názvem "Kdo přežije?" nebo "Poslední trosečník".
Něco z historie
Robinson Crusoe je ostrov vulkanického původu, který patří Chile a nachází se v Pacifiku. Chilská vláda změnila jméno ostrova z původního názvu Más a Tierra v roce 1966 na Robinson Crusoe. Souostroví objevil 22. listopadu 1574 španělský mořeplavec Juan Fernández. Věk ostrova se odhaduje na 5,8 až 3,8 miliónů let. V roce 1704 byl na ostrov vysazen skotský námořník Alexander Selkirk, který žil na ostrově úplně sám čtyři roky a čtyři měsíce. Jeho příběh byl inspirací pro spisovatele Daniela Defoa k napsání románu Robinson Crusoe.
V současnosti žije na ostrově přibližně 500 obyvatel, převážně v osadě San Juan Bautista, na severovýchodním pobřeží. Živí se především sběrem langust a část jejich příjmů pochází i z turistického ruchu.