< Zpět na stránku novin
foto: web

Felinoterapie

 

Pojem felinoterapie je u nás téměř neznámý. Zjednodušeně se jedná o léčbu kočkou. Ty se využívají v rámci AAA (Animal Assisted Activities- aktivita za pomoci zvířat), zde tedy dochází k vzájemnému působení kočky a člověka. Felinoterapii se zatím věnuje velmi málo lidí, protože práce s kočkou je velmi náročná a specifická.

Terapie může být cílená, kdy se výsledky objektivně posuzují. Relaxační terapií je myšleno zklidnění klienta, jeho vyrovnanost a celková pohodová atmosféra. Za pasivní formu se považuje pouhá přítomnost kočky, která odbourává pocit samoty. Pokud mluvíme o interaktivní formě, zde se již o zvíře pečuje a člověk za něj cítí zodpovědnost.

Hlavním cílem je rozvíjení harmonie hlavně v oblasti duševní. Je ideální metodou na léčbu různých psychických potíží, stresu, úzkosti a také drží při životě seniory, kteří mají pocit zodpovědnosti.

Výběr vhodné kočky není vůbec snadný. Ta musí být naprosto zdravá a pravidelně očkovaná. Také musí mít ráda lidi. Je známo, že se kočka obvykle cizích lidí zpočátku bojí, ale tento strach bývá po několika návštěvách odbourán. Nezbytná je dobrá socializace zvířete. Myšleno tím je to, že v kritickém období (uvádí se mezi 3-8 týdnem života) musí být kotě v přímém kontaktu s lidmi a mít pozitivní zkušenosti. V období okolo tří měsíců je nejvhodnější s felinoterapií začít. Důležité je také navyknout kotě na cestování. Je nutné vše zařídat tak, aby kočka nebyla stresovaná. Není však nutností čistokrevné plemeno. Mnohdy se jako terapeutka osvědčila "obyčejná" kočka lépe, než kočka s rodokmenem.

V naší škole Euroinstitut za sebou máme první zkušenost s felinoterapií. Terapeutka nás seznámila s tím, že kočka pozitivně působí nejen na handicapované klienty, ale také na seniory. I kočka dostává odměny, klienti jí hladí a ona spokojeně a s klidem spolupracuje. Kočku jsme pohladili a ona krásně předla. Někteří z nás měli z kočky nejprve strach, ale nekousla nás a na konci terapie jsme ji hladili všichni.

Doporučujeme: