
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva
Zdravím všechny, je za námi listopad a já bych chtěla připomenout jeden významný den v tomto měsíci, 17. listopad.
Pokud chceme vědět, proč oslavujeme tento den, měli bychom pátrat hlouběji a přenést se do roku 1939, kde má své kořeny. Respektive úplný počátek těchto událostí hledejme v roce 1938. V tomto roce naši spojenci - Velká Británie a Francie - podepsali v Mnichově dohodu s Hitlerem a Mussolinim, tím nás zradili a odstartovali temné časy naší historie. Na základě přijaté dohody mělo Československo odstoupit svá pohraniční území, tzv. Sudety, osídlená Němci hitlerovskému Německu. 28. října 1939 byl den 21. výročí vzniku Československa. Při této příležitosti probíhala protinacistická demonstrace několika tisíců lidí. Tu nacisté rozehnali střelbou a několik účastníků těžce zranili, mezi nimi i studenta Jana Opletala, který zraněním 11. listopadu 1939 podlehl. Jeho pohřeb se konal o čtyři dny později, smuteční průvod přerostl v protiokupační demonstraci, která vyvrcholila 17. listopadu 1939 uzavřením vysokých škol.
Za Mezinárodní den studentstva byl 17. listopad vyhlášen v roce 1941 v Londýně. Jedná se o jediný den mezinárodního významu, který má svůj původ u nás.
O 50 let později, v listopadu 1989, si opět studenti chtěli připomenout tyto události a současně tak vyjádřit svoji nespokojenost s nedemokratickým a nesvobodným komunistickým režimem. I tato zpočátku poklidná demonstrace, později nazývána Sametová, je rozehnána policií s vodními děly a tonfami, což ve svém důsledku vyústilo v souhrn událostí, na jejichž konci dochází k pádu komunismu. 29. prosince 1989 byla prezidentem zvolena výrazná osobnost disentu - spisovatel a dramatik Václav Havel. Začala éra demokracie. Teprve od 1. dubna 2019 si 17. listopad připomínáme jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.
Paťa Chalupová
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mezinarodni-den-studentstva-78949